• 100% природни состојки
 • 5 % состојки од коноп
 • БЕЗ ФЛУОРИД
 • НЕ СОДРЖИ ВЕШТАЧКИ ЗАСЛАДУВАЧИ
 • НЕ СОДРЖИ ПЕРОКСИД
 • НЕ СОДРЖИ БОИ
 • 0% THC
 • ПОГОДНА ЗА ВЕГАНИ

Иновативната паста за заби Dentacann нежно ги избелува забите со активен јаглен, додека исто така обезбедува сеопфатна нега без ефект на пенење. Пастата за заби може да ја отстрани нечистотијата и пигментацијата, на пример, од пиење кафе, чај или црвено вино, и така постепено ги враќа забите во нивната природна бела нијанса. Dentacann е без флуор и содржи природен минерал калидент кој ја зајакнува забната глеѓ и дентинот, што го зафаќа најголемиот дел од забот. Благодарение на активните природни состојки во форма на активиран јаглен, екстракт од коноп, кокосово масло, каранфилче и масло од нане, ги остава забите совршено мазни и чисти. Во исто време, го спречува расипувањето на забите и ги отстранува наслагите. Оваа паста за заби содржи фини сурфактанти без сулфат и нежни природни абразивни состојки за да обезбедат соодветна нега

.Што претставува минералот калидент?

Kalident е деловно име за екстракт од минерал Хидроксиапатит со димензии на мали клетки што промовира природна реминерализација, белење на енамелот, ги поправа забните микро-лезии, ја намалува хиперсензитивноста на забите и ги отстранува плаките. Сите овие придобивки се клинички докажани.

Клинички докажани придобивки од Kalident:

Дентална чувствителност

-Реминерализација и пополнување на лезии на површината

-Клиничко-физичко отстранување на наслаги

-Киселинска антиерозија

– Био-достапни калциум и фосфатни јони

– Ја зајакнува природната способност на плунката да реминирализира структура на забите

Која е функцијата на јагленот од бамбус во прашок во стоматологијата?

Бамбусот е многу одржлив и еколошки ресурс. Мособамбо се собира на возраст од 5 години без загадување и се пали во внатрешни печки на температура над 1000 ° C и се меси за да се добие прашок од бамбусов јаглен. Може да апсорбира минерали, токсини, нечистотии и други штетни материи; затоа се користи како нежна абразивна состојка за белеење на забите.

Зошто без флуорид?

Употребата на флуорид е контроверзна тема сама по себе – тоа е познат токсин, но исто така ни е кажано дека е неопходен за здрави заби. Флуоридот понекогаш може да биде корисен, но со побезбедни алтернативи што се достапни (како Калидент), едноставно не вреди да се ризикува од можното внесување на флуорид.

Dentacann и неговите природни состојки:

 • Минерален Kalident прашок
 • Јаглен од бамбус во прав
 • Масло од кокос
 • Пченкарни плодови
 • Свила од овес
 • Екстракт од сладок лист
 • Масло од свет на каранфилче
 • Екстракт од семе од коноп
 • Масло од кора од црвен портокал
 • Масло од пеперминт

Ако сè уште не сте пробале паста за природна нега на забите, времето е сега. Ветуваме дека ќе бидете пријатно изненадени.